Podsumowanie wizyty studyjnej przedstawicieli LGD

W dniach 2-3 października 2017r. pracownicy Biura LGD uczestniczyli w wizycie studyjnej dla przedstawicieli Lokalnych Grup Działania z Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Celem wizyty było zapoznanie się z dobrymi praktykami Lokalnych Grup Działania, a także podmiotów ekonomii społecznej z rejonu Tuchola, Gostycyn, Sępólno Krajeńskie.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy:

 1. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Tucholi – placówka pobytu dziennego dla 40 osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym, które ukończyły 16 rok życia i posiadają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii zajęciowej. W placówce realizowane są zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej, społecznej oraz zdrowotnej, za które odpowiada 17 osobowy zespół pracowniczy. W skład warsztatów wchodzi 8 pracowni i sala rehabilitacyjna.

 2. Spółdzielnię Socjalną „Borowiacki Wigor” – powołaną przez samorząd gminny i Stowarzyszenie „Burchat”, prowadzi działalność gastronomiczną oraz usługi w zakresie rehabilitacji. W nowo wyremontowanym budynku przy ul. Słonecznej 4 w Gostycynie, można skorzystać z pełnej oferty kulinarnej oraz nowoczesnego sprzętu fizykoterapeutycznego.

 3. Zakład Aktywizacji Zawodowej w Tucholi – przedmiotem działalności zakładu jest wykonywanie usług hotelarskich (zakład posiada 70 miejsc noclegowych), cateringowych (obsługa imprez firmowych, rodzinnych, przygotowywanie posiłków do szkół i przedszkoli), pralniczych dla hoteli, restauracji, zakładów przetwórstwa spożywczego oraz klientów indywidualnych. W swojej ofercie zakład pierze, krochmali, prasuje, magluje pościel, prześcieradła, koszule, spodnie i wiele innych rzeczy, które nadają się do prania wodnego. Ich klientami są firmy z terenu powiatu tucholskiego. Zakład prowadzi plac zabaw dla dzieci oraz wypożyczalnię strojów karnawałowych. Dużym zainteresowaniem cieszy się profesjonalna siłownia.

  Drugiego dnia odwiedziliśmy:

 1. Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą „BUKO” – działa od 2008 roku, kiedy to mieszkańcy małej miejscowości Piła w gminie Gostycyn, powiat tucholski, województwo kujawsko-pomorskie postanowili się zorganizować i wspólnymi siłami wypromować własną miejscowość. Punktem zahaczenia była bardzo ciekawa historia i przeszłość miejscowości i ludzi. W małej wsi funkcjonowały bowiem w latach 1850-1939 podziemne kopalnie węgla brunatnego, których pozostałości zachowały się we wsi po dzień dzisiejszy. Stowarzyszenie rozpoczęło pozyskiwać informacje na ten temat z archiwów polskich i niemieckich. Okazało się, że w archiwach jest sporo dokumentów dotyczących unikatowych w skali Polski północnej kopalń. We współpracy z Uniwersytetem im. K. Wielkiego w Bydgoszczy, Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Toruniu i archeologiem Robertem Grochowskim w roku 2008 mieszkańcy przeprowadzili pierwsze badania archeologiczne najlepiej zachowanej części kopalni Montania. Badanie te prowadzone są co roku i zgromadzone w ten sposób informacje wykorzystywane do rekonstrukcji kopalni Montania. W ramach swej działalności i w oparciu o zgromadzone dane historyczne i archiwalne, Stowarzyszenie BUKO utworzyło wieś tematyczną „Górnicza Wioska” i przygotowało pierwsze produkty i usługi wsi. Dzięki pozyskanym dotacjom z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zaktywizowano i przeszkolono mieszkańców w zakresie ekonomii społecznej oraz świadczenia usług w ramach oferty wsi tematycznej „Górnicza Wioska”.

 2. Lokalną Grupę Działania Nasza Krajna – powstałe na obszarze trzech gmin Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Powiecie Sępoleńskim – Gminy Sępólno Krajeńskie, Sośno i Więcbork. Stowarzyszenie jest partnerstwem trójsektorowym, składającym się z przedstawicieli sektora publicznego, gospodarczego i społecznego (organizacji pozarządowych i mieszkańców). LGD Nasza Krajna działa na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, tworzy możliwości do aktywizowania działań społeczności lokalnej w dążeniu do poprawy jakości życia.

  WIZYTA STUDYJNA ZORGANIZOWANA W RAMACH PROJEKTU
  REGIONALNEGO OŚRODKA POLITYKI SPOŁECZNEJ W TORUNIU
  PT. KOORDYNACJA ROZWOJU EKONOMII SPOŁECZNEJ W WOJEWÓDZTWIE KUJAWSKO-POMORSKIM

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.